Na atletických závodech budou stále používány koeficienty z roku 2008

Z rozhodnutí Sportovně technického výboru atletiky IPC budou na atletických soutěžích stále používány přepočtové koeficienty z roku 2008. Zároveň byla ihned po únorovém atletickém summitu vytvořena pracovní skupina, která se má zaměřit na principy stanovování přepočtových koeficientů. Jejím koordinátorem je Craig Carscadden. 

Na konci června by atletika IPC měla rozeslat národním paralympijským výborům základní program a kvalifikační podmínky ke světovému atletickému šampionátu Christchurch 2011.

---------------------

Dear Martin,

Following a meeting of the Sport Technical Committee (STC) meeting last Friday it was decided the points tables to be used in competition will be those from 2008. Immediately after the IPC Athletics Summit a working group was created to specifically look at the principles and tables going forward. I have copied the working group coordinator, Mr. Craig Carscadden on this email should he wish to add additional information on the progress and timelines of the group. I believe the working group also has an upcoming teleconference meeting to consolidate their material.

 

In relation to the qualification document for the World Championships, this was also discussed during the STC meeting. It is planned to be circulated at the end of June with a core events program and qualification period.

 

I have also copied the NPC Czech Republic on this correspondence for reference and future.

 

Regards

 

Helen Murphy

IPC Athletics Sports Manager

datum: 02 Jun 2009 autor: Martin Němec
Content Management Powered by CuteNews